بیماری من را بهتر بشناسید (اوتیسم قسمت اول)

بیماری من را بهتر بشناسید (اوتیسم قسمت اول)

اوتیسم یا درخودماندگی (Autism) نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی کلامی، غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علّت اصلی آن ناشناخته ‌است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است. وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد. در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری نیز دیده می‌شود. در این افراد حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) پاسخ‌های غیرمعمول به افراد، دل‌بستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می‌شود و ممکن است در حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی) نیز حساسیت‌های غیر معمول دیده شود.

هستهٔ مرکزی اختلال در اوتیسم، اختلال در ارتباط است.

از هر ۶۰ تا ۷۰ تولد زنده در دنیا یک نفر مبتلا به اوتیسم است. کارشناسان، زندگی ماشینی و عوامل ناشی از آن مانند استرس را در سیر صعودی ابتلا به این بیماری دخیل می‌دانند.[ نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد زنانی که چاق و یا دیابتی هستند، در صورتی که باردار شوند، بیش از مادران سالم با احتمال تولد نوزاد اوتیسمی روبرو خواهند بود.


حجم و رشد کلی مغز در کودکان اتیسم:  

 یکی از تکان دهنده ترین یافته ها این است که مغز کودکان مبتلا به اتیسم, در سال های اول زندگی, رشد بیش از حد دارد. یعنی, سر (مغز) آنها سریعتر از حد متوسط رشد می کند. واقعیتی که می توان با اندازه گیری محیط سر نشان داد. (کافی است یک متر نواری خیاطی در اختیار داشته باشید. این کار را می توان با اسکن مغزی نیز انجام داد. مطالعات کالبدشکافی نشان می دهند که مغز افراد اتیسم بزرگتر و  سنگینتر از مغز افراد سالم است. البته این پدیده در همه افراد اتیسم دیده نمی شود. علت اصلی  شتاب در رشد بیش از حد مغز؛ هنوز معلوم نیست.

معرفی علائم و نشانه های زودهنگام اوتیسم (autism spectrum disorder):    

 در اوتیسم علائم و نشانه‌های هشدار دهنده زیادی وجود دارد اما به طور معمول اختلال‌ها حول مهارت‌های اجتماعی، مشکل گفتار و زبان، مشکلات ارتباطی غیرکلامی و رفتارهای انعطاف‌ناپذیر می‌چرخد.تشخیص زود هنگام اوتیسم می‌تواند یک تفاوت چشمگیر در روند بهبود ایجاد کند  به همین دلیل است که هرچه زودتر بتوان این اختلال را مشخص کرد، درمان متفاوت و البته موثری را می‌توان به کار گرفت.  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ارزیابی‌هایی را در این زمینه انجام داده است  در اینجا برخی از نشانه‌هایی که ممکن است کودک از خود نشان دهد، با هم مرور میکنیم.

   تا سه ماهگی علائمی که باید به آنها توجه کنید از قرار زیر است:

  • به صداهای بلند پاسخ نمی‌دهد.
  • با چشمش اشیایی که در حال حرکت هستند، دنبال نمی‌کند.
  • اشیا را گرفته و نگه نمی‌دارد. به آدم‌ها نمی‌خندد. 
  • غان و غون نمی‌کند (حرف‌های بی‌ربطی که قبل از زبان باز کردن به کار می‌‌برد).
  • به چهره‌های جدید توجهی نشان نمی‌دهد.                                              

                                                                                                                                                                                                                      برگرفته از کتاب اوتیسم و سندرم آسپرگر,مهدی گنجی

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.