خشمتان را مدیریت کنید!

خشمتان را مدیریت کنید!

خشم يك احساس طبيعی در انسان هست. همه ما در طول روز خشمگين می شويم. تنها تفاوت در تعداد خشمگين شدن ما در طول روز دارد. بعضی از ما روزی ده بار خشمگين می شويم بعضی ده هزار بار.

از ديدگاه تئوری انتخاب، "خشم" يك بيماری نيست، يك اختلال در ساختار شخصيت نيز به شمار نمی رود، يك مشكل هورمونی يا چيزی كه فراسوی كنترل فرد پرخاشگر باشد هم تلقی نمی شود، بلكه رفتاری است كه فرد به هنگام مواجهه با مانع و ناكامی از خود بروز می دهد.

اين رفتار معطوف به "هدفی" است و آن هدف "رفع ناكامی" است. چون اين رفتار هدفمند است، پس فرد به طور كاملاً آگاهانه آن را انتخاب می كند.

ممكن است بپرسيد چرا افراد "خشم" را انتخاب می كنند؟

بر اساس تئوری انتخاب "خشم" و "ابراز پرخاشگری" برای فردی كه آن را انتخاب می كند، كنش های مؤثری دارد. خشم يعنی "كنترل خودت را از دست بده تا كنترل ديگران را به دست بگيری".

وقتی خشمگين می شويم و پرخاشگری می كنيم، در واقع شيوه ای را انتخاب می كنيم تا ديگران را وادار كنيم، كاری را كه از آنها می خواهيم انجام بدهند. اين شيوه ای است كه ما در دنيای مبتنی بر كنترل بيرونی آموخته ايم.

 چرا خشمگين مي شويم؟
خشم ما از نظام باورهای ما و نگاه ما به دنيا می آيد.

افرادی كه زياد خشمگين می شوند:

🔺بر اساس تمام تحقيقات، پشت نقاب هر انسان عصبانی، ترس و درد نشسته. وقتی فردی فرياد می زند يا دست به برخورد فيزيكی می زند، در آن لحظه او يك انسان دردمنده ترسيده است.
شايد درد مربوط به كودكي ماست. شايد ترس مربوط به آينده ما يا كودك ماست كه كنترل عقل ما را می گيرد و به خود و عزيزانمان آسيب می زند. وقتی عصبانی می شويد، آگاه باشيد. ببينيد دقيقا چه چيزی عصبانيتان كرده؟ سرپيچي فرزندتان باعث ايجاد چه ترس و دردی می شود؟


🔺باور ندارند جهان، جهان درد و رنج است. تولد يك كودك با درد همراه است. اولين تجربه يك نوزاد در اين دنيا درد است. مرگ، بيماری، درد و ناكامی قسمتی از قانون دنياست. اما ما به عنوان انسان تمام اين قوانين را شكستيم. كودك ضعيف و بيمار در گذشته وقتی به دنيا می آمد محكوم به مرگ بود ولی امروزه شانس زندگی دارد، اما مشكل خشم ما از آنجا شروع می شود كه قانون دنيا را نمی دانيم پس با بروز ناكامی يا درد خشمگين می شويم.

ما در مقابل احساس خشم چهار راه داريم.

1. ابراز خشم.
2. تبديل كردن آن به عصبانيت.
3. اداره كردن خشم.
4. فرو خوردن خشم.

وقتی كه خشم شما فروخورده می شود، خشم فروخورده پس از مدتی به دشمنی تبديل می شود و در صورتی كه با گذشت زمان شديدتر بشود به تنفر تبديل می شود.

عصبانیت چطور ساختار مغزتان را تغییر می‌دهد؟
محققان روسی دریافتند که عصبانیت و رفتار خشونت‌آمیز باعث رشد سلول‌های جدید عصبی در مغز شده و شدت خشم در آینده را افزایش می‌دهد. محققان مؤسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو با آزمایش بر روی موش‌ها دریافتند مغز این جانوران هنگام برنده شدن در نبرد فیزیکی تغییر کرده و نورون‌های بیشتری در مناطق خاصی سیستم عصبی جانور پدیدار می‌شود که در افزایش عصبانیت در آینده تاثیر مستقیم دارد.

پس از شناخته‌شدن عوارض منفی خشم مثل افزایش فشار خون و مشکلات قلبی‌وعروقی، تأثیر این رفتار در تغییر شکل مغز و رشد سلول‌های عصبی جدید ناشناخته مانده بود، به‌طوریکه در این مطالعه مشخص شد پایداری در وضعیت خشونت‌آمیز باعث تولید سلول‌های عصبی جدید در هیپوکامپ مغز می‌شود.

محققان معتقدند ماندن در شرایط خشونت‌آمیز بسیار خطرساز است، چرا که در آزمایش‌های انجام شده مشخص شد موش‌های نر که در طولانی مدت در شرایط تنش‌زا و خشونت‌آمیز قرار دارند در آزمایش بعدی به مراتب رفتارهای پرخاشگرانه‌ بیشتری را بروز می‌دهند.

محققان روسی با قراردادن مانع شفاف بین موش‌های نر در یک قفس، رفتار تنش‌زای آنها را بررسی کردند و سپس با برداشتن مانع به طور دوره‌ای و در زمان مشخص، شدت درگیری و برنده نبرد را بررسی و ثبت کردند. آنها پس از چند دوره آزمایش دریافتند که موش‌های پیروز در یک نبرد، رفتارهای متمایز و با خشونت بیشتری را در نبرد بعدی از خود نشان می‌دهند.

 

دكتر پاتريك ام ريلی_ترجمه ليلا اميرپور و خديجه علوی

ژورنال Front. Neurosci

برچسب ها: خشممدیریت خشم
دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.