خطر زوال عقل و استرس پس از سانحه

خطر زوال عقل و استرس پس از سانحه

بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند.

بیماری آلزایمر 2 تا 5 درصد اشخاص مسن را دربر می‌گیرد و گاهی هم بر اشخاص جوانتر حمله می‌کند. به نظر می‌رسد که بیماری آلزایمر در اثر فاسد شدن سلولهای منطقه هیپو کامپ که معمولا مقدار زیادی استیل کولین تولید می‌کنند بوجود می‌آید. سلولهای مغزی یا نرونهایی که آسیب دیده‌اند پلاکهایی جمع می‌کنند و به تعداد زیادی می‌میرند. منطقه آسیب دیده مغز و استیل کولین در تشکیل خاطرات جدید وارد عمل می‌شوند به همین دلیل یکی از نشانه‌های اصلی بیماری آلزایمر عدم توانایی در تحکیم یک یادگیری تازه (مثل یادآوری آدرس تازه) و دشواری در جهت‌یابی است. اما خاطرات رویدادهای دور معمولا کمتر آسیب می‌بینند.

 علائم و نشانه‌های بیماری آلزایمر:
بیماری آلزایمر در نخستین مراحلش معمولا 10 علامت هشدار دارد:

1- اختلال حافظه

2- اختلال در انجام وظایف روزمره

3- گم کردن زمان و مكان

4- اختلال در گفتار

5- اختلال در قضاوت

6- اختلال در تفكر

7- تغییر در خلق و خو

8- جابه‌جا گذاشتن وسایل

9- از دست دادن یا كاهش انگیزه زندگی

10- تغییرات شخصیتی

بیماران مبتلا به "اختلال استرس پس از ضایعه روانی" در معرض فزاینده ابتلا به زوال عقل هستند.

نتایج یک مطالعه جدید تایید کرده است که بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از ضایعه روانی در معرض ابتلا به زوال عقلی هستند به خصوص اگر از داروهای روان درمانی استفاده کنند.

متخصصان آمریکایی در بررسی انجام گرفته روی اطلاعات بیش از سه میلیون نفر به این نتیجه رسیدند که مبتلایان به اختلال استرس پس از ضایعه روانی بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند هرچند این خطر بسته به نوع داروهایی که مصرف می‌کنند، متغیر است.

اختلال استرس پس از ضایعه روانی عارضه‌ای روانی است که از مشاهده یا تجربه یک حادثه آسیب‌زا و تکان دهنده ناشی می‌شود. به گفته کارشناسان آمریکایی این عارضه در میان افراد نظامی که بیشتر در معرض تجربیات تهدید کننده و آسیب‌رسان هستند، شایع‌تر است.

پیش از این نیز نتایج مطالعات انجام گرفته حاکی از تاثیر اختلال استرس پس از ضایعه روانی بر کاهش قدرت شناختی بوده‌ است.

 

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.