مشکلات شخصیتی نوجوانان در بلوغ

مشکلات شخصیتی نوجوانان در بلوغ

سلامت روان و سلامت ذهن یک نوجوان در سن بلوغ زمانی معنا دارد که ویژگی های شخصیتی او سالم باشد و مشکلات شخصیتی بلوغ بوجود نیاید.

شخصیت نوجوانان با شخصیت بزرگسالان تفاوت زیادی دارد. از نظر شخصیتی نوجوانان فعال تر، با انگیزه، دارای هیجانات زیاد و متضاد می باشند. نوجوانی دوره ای است که دوست دارند فعالیت های هیجانی انجام دهند و از کنجکاوی و انرژی زیاد داشتن لذت می برند. هر انسانی در هر فرهنگ و در هر کشوری که باشد زمانی که به سن نوجوانی می رسد تمامی این هیجانات را تجربه می کند.

از آنجایی که تغییر جسمی بر روی ذهن و هیجان تاثیر می گذارد، ویژگی های شخصیتی و هیجانی نوجوان به دلیل تغییرات جسمانی دوره بلوغ به شدت تغییر می کند. والدین باید آگاه باشند که بلوغ مرحله ای از زندگی است که چه بخواهند و چه نخواهند شخصیت نوجوان از نظر هیجانی دچار تغییراتی کم و بیش می شود و ممکن است مشکلات شخصیتی بلوغ بوجود بیاید.

مشاوره تنظیم خانواده یادآوری می کند که تغییرات رفتاری نوجوان به این معنا نیست که مورد قبول جامعه نباشد یا رفتاری منفی باشد. باید یادآوری کرد که ویژگی های رفتاری و شخصیتی نوجوان که قابلیت تغییر دارد، می توان با نوجوان طوری رفتار کرد که رفتار های مثبت او بیشتر شود و به سمت شکوفایی شخصیت پیش برود.

تغییر عادات ها و صفات شخصیتی نوجوان در زمان بلوغ معنای منفی و ضدجامعه ندارد بلکه نشان دهنده رشد نوجوان و رسیدن به مرحله بالاتری از شخصیت است.

همانطور که در مشاوره بلوغ ثابت شده است، به دلیل تغییرات هورمونی و جسمانی تغییراتی در ویژگی شخصیت و هیجان نوجوانان رخ می دهد، که به گفته بسیاری از والدین دختر یا پسر آنها دچار مشکل شخصیتی بلوغ شده است.

برخی از دختر و پسرها با رسیدن به سن بلوغ ممکن است احساس حقارت و بی ارزشی کنند. اعتماد به نفس آنان کاهش می یابد. ممکن است در کودکی احساس کم رویی نداشته اما با رسیدن به بلوغ، شرم و حیا می کند.

اکثر نوجوانان به خاطر تغییرات بلوغ از قبول کردن مسئولیت دوری می کنند. نوجوان زمانی که در خود فرو می رود ممکن است والدین به جای توضیح شرایط و مسایل مربوط به بلوغ، به او فشار روانی بیشتری وارد کنند و حتی او را سرزنش کنند.

مشاوره بلوغ پسران و دختران، بی قراری، بی دقتی و بی احتیاطی را از جمله مشکلات شخصیتی بلوغ می داند. برخی از آنها عصبانی می شوند و عکس العمل‌های سریع نشان می دهند. حتی ممکن است احساس خود بزرگ بینی و یا بدبینی به دیگران داشته باشند.

والدین بهتر است با راهنمایی از مشاوره بلوغ در رفتار خود با فرزندان دقت بیشتری داشته باشند. پیشنهاد می شود حتما در مورد احساس کمبود جسمی یا روحی نوجوان خود صحبت کنید. از تحقیر و سرزنش کردن شخصیت نوجوانان در حضور آشنایان یا دوستان نوجوانان خود دوری کنید. رسیدگی و توجه بیش از حد والدین در دوره ی کودکی و حتی نوجوانی برای جلوگیری از مشکلات شخصیتی بلوغ ضروری است.

مشکلات خانوادگی و عدم سازگاری والدین با یکدیگر می تواند مشکلات شخصیتی دختر و پسر را بیشتر کند. محرومیت نوجوان از نیاز اساسی مانند نیاز به ارتباط عاطفی، مشکل شخصیتی بلوغ نوجوان را چند برابر می کند.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.