اعتیاد به ابزارهای دیجیتال اختلال روانی است

اعتیاد به ابزارهای دیجیتال اختلال روانی است

روانشناسان معتقدند اعتیاد به اینترنت و فن‌آوری‌های دیجیتال باید یک اختلال روانی در نظر گرفته شود.

اگر از جمله افرادی هستید که به سختی می‌توانید حتی برای یک دقیقه گوشی همراهتان را رها کنید، احتمال آنکه به آن اعتیاد پیدا کرده و به کمک متخصص یا مشاور نیاز داشته باشید وجود دارد. بنابراین روان‌شناسان و کارشناسان سلامت در سراسر جهان لازم است به طور رسمی اعتیاد به اینترنت و وسایل دیجیتالی را یک اختلال روانی در نظر بگیرند و برای کنترل آن در افراد برنامه‌هایی را در نظر بگیرند. «آدریان وانگ» از مرکز درمانی Gleneagles در سنگاپور گفت: اعتیاد به استفاده از وسایل دیجیتال اکنون باید در گروه اختلالات روانی طبقه‌بندی شود.

به گزارش خلیج تایمز، روانشناسان معتقدند که علائم اعتیاد به فن‌آوری‌های دیجیتال شامل ناتوانی در کنترل یا کنار گذاشتن استفاده از این ابزار، عصبانی شدن به هنگام دور بودن از تلفن‌های هوشمند، کاهش کارایی در تحصیل و کار و نیاز به کنترل کردن پی‌در‌پی تلفن هستند.

از جمله این ابزارهای دیجیتالی می توان به رایانه ها اشاره کرد. رایانه ها در ابعاد مختلف وجود دارند که همین تنوع در ابعاد می تواند در سایزهای کوچکتر حمل و نقل آنها را آسان کرده و دسترسی به آنها را آسان نماید. اعتیاد به رایانه ها به عنوان وسایل دیجیتالی عوارضی به همراه دارد. پاره ای از عوارض عبارت اند از:

گرد و خاک سمي
برخي از رايانه ها گرد و غبار سمي ايجاد مي کند که براي بدن مضر است. در واقع براي پيشگيري از سوختن قطعات داخل رايانه از برم، جيوه يا سرب استفاده مي شود که بخارات و گرد و غبار سمي از خود ايجاد مي کند و اين گرد و غبار بر عملکرد دستگاه تناسلي تاثير مي گذارد. 

سندروم تونل کارپل
استفاده طولاني مدت از صفحه کليد و موس رايانه مي تواند به مچ دست ها آسيب برساند مانند سندروم کارپل (CTS)و عصب انگشت مياني بر اثر استفاده بيش از حد از صفحه کليد، ملتهب شود. علايم شايع اين ناراحتي بي حسي و درد است. استفاده کنندگان از لپ تاپ بيشتر در معرض اين مشکل هستند زيرا از صفحه کليد و موس کوچک تري استفاده مي کنند. براي پيش گيري،از صفحه کليد مناسب استفاده کنيد.

سردرد
سردرد، ميگرن و ... در بسياري از موارد بر اثر حالت نادرست نشستن، فشار آمدن روي چشم و عوامل ديگر به وجود مي آيد. طوري پشت رايانه خود بنشينيد که ارتفاع و فاصله صفحه آن مناسب باشد نبايد شانه و گردن شما بيش از حد خم شود. اندازه فونت نوشته ها را طوري تنظيم کنيد که نياز به کوچک کردن چشم نباشد. مراقب نورهاي منعکس شده از رايانه باشيد تا دچار سردرد نشويد.

خطر بروز ترومبوز سياهرگي (DVT)
عدم فعاليت، يکي از پيامدهاي کار پشت ميز و همچنين مسافرت هاي طولاني هوايي است. DVT، يک مشکل شايع است زيرا نشستن براي مدت طولاني جريان خون را کند مي کند و باعث ايجاد لخته خون در پاها مي شود. لخته ها با جداشدن وارد جريان خون مي شود و به ريه راه پيدا مي کند و فرد دچار آمبولي ريه مي شود. براي پيشگيري، به طور منظم از پشت ميز بلند شويد، کمي راه برويد و مصرف آب را افزايش دهيد.

خطر زمين خوردن
شايد تصور کنيد که نشستن پشت رايانه، مانع زمين خوردن شما مي شود اما در برخي موارد بلند شدن از پشت آن مي تواند خطرناک باشد. رايانه و سيم هاي جانبي دستگاه مي تواند خطرساز باشد و فرد را راهي بيمارستان کند. طبق نتايج بررسي انجام شده در سال ۲۰۰۹، ۷۸ هزار مورد آسيب مربوط به کار با رايانه در آمريکا بين سال هاي ۱۹۹۴ و ۲۰۰۶ گزارش شده است. پس حتما سيم ها را به گونه اي قرار دهيد که جلوي پايتان نباشد.

 

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.